Upozornění! Veškeré informace z tohoto článku slouží jen ke studijním účelům a neslouží jako návod či podporování kriminální činnosti. Veškeré informace smějí být užívány pouze v rámci zákona. Upozorňujeme, že výsev a pěstování konopí s obsahem THC vyšším než 0,3% není v České republice možný. Informace zde v žádném případě neslouží jako návod k protizákonnému chování, návod je použitelný na různé druhy rostlin.
V dnešní moderní době existuje mnoho různých způsobů jak vypěstovat kvalitní rostlinu konopí. Výběr nejvhodnější metody záleží čistě na vašich finančních a časových možnostech a také na místě kde budete chtít rostlinu pěstovat. Zde v tomto článku vám přinášíme krátký přehled výhod a nevýhod několika různých způsobů pěstování.
O žádné z těchto metod se nedá s přesností říci, že je lepší než jiná. Nicméně to jakých výsledků dosáhnete bude záviset čistě na vás a vašich schopnostech. Velikost a kvalita sklizně je závislá na půdním mediu, hnojivu, vodě, genetice, ale i dalších náhodných faktorech jako jsou např. škůdci a různé plísně, které mohou vaši úrodu znehodnotit. Pokud potřebujete vypěstovat opravdu kvalitní marihuanu vhodnou k lékařským účelům, bude potřeba se potopit hlouběji do studia a vypilovat vámi vybranou metodu k dokonalosti.
Prvním krokem bude samozřejmě volba mezi semeny konopí a klony z mateční rostliny.
Semena a řezy
1. Semena konopí
Semena konopí potřebují trochu více času než rostlinné klony. Rostlina ze semene je, ale díky kvalitnějšímu kořenovému systému většinou silnější a odolává tak lépe nemocem a různým škůdcům. Semínka se také lépe skladují a přenášejí než samotné klony. Navíc díky širokému výběru konopných semen si dnes může každý vybrat odrůdu, která splňuje jeho vlastní kritéria. Možnost zvolit si klon konkrétní odrůdy je značně omezen a to hlavně díky chybějící možnosti zakoupit si klon lékařské odrůdy legálně. Možnosti na černého trhu jsou pak silně omezeny malou různorodostí odrůd. Ta je často způsobena komerční potřebou pěstitelů pěstovat rychle a ve velkém množství.
Výhody:
-
Široký výběr odrůd vhodných k různým lékařským účelům.
-
Kvalitní seedbanky nabízí stabilní odrůdy, u kterých lze stejně jako u klonů očekávat opakovaně stejné růstové vlastnosti.
Nevýhody:
-
Vyšší pořizovací cena za jeden kus.
-
V prvních dnech je potřeba zvýšená péče o semínka, klíčky a malé rostlinky.
2. Řezy
Zatímco pěstování z řezů je pro pěstitele často pohodlnější a snazší než pěstování ze semínek, má i tato metoda své nevýhody. Řez rostliny konopí má často vyšší náchylnost k nemocem a plísním, mateřská rostlina také stárne a s každým dalším řezem slábne a ztrácí tak kousek ze své genetické výbavy.
Obrovskou výhodou je ušetřený čas na vegetativním růstu i při klíčení a pacient tak může sklízet o něco dříve. Jelikož je také každý klon stejný dají se očekávat podobné růstové vlastnosti.
Výhody:
-
S použitím klonu je možné ušetřit mnoho času.
Nevýhody:
-
Klony není možné legálně zakoupit a na černém trhu chybí výběr odrůd. Většina dostupných rostlin je vhodná spíše pro komerční indoor pěstování.
Po vašem rozhodnutí, zda zvolíte semena nebo klony budete muset zvolit pěstební médium.
Pěstební média
1. Hlína
Hlína je tradiční a pravděpodobně lidmi nejpoužívanější pěstební médium. Pro úspěch je potřeba zvolit kvalitní substrát a starat se hlavně o pravidelné a poctivé zalévání. Rostlina v hlíně roste jako jakákoliv jiná rostlina.
Výhody:
-
Pravděpodobně nejlevnější a nejsnazší způsob pěstování.
-
Můžete použít téměř všechny druhy hnojiv.
Nevýhody:
-
I v případě použití velmi kvalitního substrátu nemusí být zachována nejvyšší kvalita, jak je slibováno na obalu. Díky nevyrovnaným poměrům minerálů a živin můžete nevědomky přijít o část své úrody.
-
Průměrně nižší výnosy ve srovnání s ostatními metodami.
2. Kokosové vlákno / Rockwool
Místo použití klasické hlíny můžete zvolit přírodní kokosová nebo minerální vlákna upravená do speciálních tvarů. Tyto metody jsou velmi vhodné, protože zaručují dostatečnou vzdušnost kořenového systému a také nehrozí potíže s pochybnou kvalitou jako u předchozího substrátu.
Výhody:
-
Téměř stejně jednoduché jako pěstování v běžné hlíně.
-
Průměrně vyšší výnosy než s hlínou.
-
Náklady na pěstování jsou srovnatelné s hlínou.
-
Celý proces pěstování je čistší s nižším výskytem hmyzu a jiných škůdců.
Nevýhody:
-
Jsou potřeba speciální hnojiva, která mohou být dražší.
-
Je potřeba zakoupit médium. Kokosová vlákna zakoupíte v každém kvalitním grow shopu nebo v zahradnických potřebách.
3. Hydroponie
Pěstování pomocí hydroponického systému znamená pěstování rostliny bez půdy přímo v živném roztoku. Touto metodou je možné pěstovat téměř všechny rostliny. Jako nejvhodnější substrát se nabízí keramzit skrz který jsou několikrát denně rostlině dodávány živiny.
Výhody:
-
Čistší a hygieničtější pěstování.
-
Vyšší výnosy než s předchozími metodami.
Nevýhody:
-
Cena, vybavení stojí výrazně více než u jiných metod. Je potřeba zakoupit hadičky, pumpy, nádrže na živný roztok a další příslušenství.
-
Složitější pěstování, je potřeba hlídat pH a hladiny látek v roztoku.
-
Může vyžadovat více prostoru.
4. Aeroponie
Aeroponie představuje způsob pěstování rostlin, kdy jsou kořeny rostliny drženy v děravém košíku zavěšeném ve vzduchu. Živný roztok je nepřetržitě nebo v časových intervalech sprejován na kořeny rostliny a ta tak může čerpat vše co potřebuje.
Výhody:
-
Tato metoda zajišťuje nejvyšší výnosy a nejrychlejší růst v porovnání s ostatními metodami.
Nevýhody:
-
Vysoká cena, je zapotřebí koupit mnoho vybavení jako u hydroponického pěstování.
- Tato metoda vyžaduje také více zkušeností a znalostí. Je potřeba roztok a rostliny denně hlídat pro dosažení vysoké kvality.
-
Velmi citlivý systém na chyby pěstitele. Tento pěstební systém téměř „neodpouští“ chyby. Pokud se vaše pH nebo úroveň živin dostane nad určitou hranici, můžete výrazně zhoršit své výsledky nebo následně přijít o svou úrodu.
Typy osvětlení
Zářivky / fluorescenční osvětlení (CFL)
Fluorescentní světla jsou populární obzvláště jako světelný zdroj pro před vegetativní a vegetativní růst v začátku života rostliny. Mezi nejmodernější typ zářivek patří tzv. T5, které se vyznačují vysokou svítivostí.
Výhody:
-
Nízké náklady za spotřebovanou energii.
-
CFL produkují jen málo tepla. Proto mohou být vršky rostlin blíže ke světlu.
Nevýhody:
-
V porovnání s MH a HPS produkují méně světla, můžete tedy očekávat nižší výnosy.
Vysoce intenzivní výbojky (HID) – vysokotlaké sodíkové výbojky (HPS) a metalhalidové výbojky (MH)
HID pěstební světla jsou pravděpodobně nejčastěji využívaným zdrojem světla pro růst rostlin pod umělým osvětlením. Jsou schopné produkovat velmi intenzivní světlo a jsou také velice efektivní. Vysokotlaké sodíkové výbojky produkují žluto/oranžovo červené světlo, které je vhodné na květovou fázi. Metalhalidové výbojky vydávají světlo o modrých frekvencích, které je ideální pro vegetativní růst.
Výhody:
-
HID jsou dnes pravděpodobně nejefektivnějším osvětlením a dosahuje se s nimi nejlepších výsledků.
Nevýhody:
-
Produkují velké množství tepla, což vede k potřebě dalšího vybavení pro chlazení a je také potřeba hlídat vzdálenost světla od vrcholků rostlin.
-
Vyšší cena za spotřebovanou elektřinu.
LED osvětlení
LED technologie je jednou z nejnovějších a také nejrychleji se rozvíjejících oblastí mezi osvětlením pro pěstování v uzavřeném prostoru. První typy LED panelů sice neslavily veliký úspěch, nicméně dnes už jsou LED světla ve světě běžně využívána, ať už jako doplněk k jinému typu světel nebo jako samostatná světelná jednotka. Nevýhodou je stále celkem vysoká pořizovací cena za kvalitní typ panelu. Náklady na pořízení se, ale mohou díky úspoře energie rychle vrátit.
Výhody:
-
Jednoduché na použití. Stačí panel zavěsit, zapojit a zapnout.
-
LED panely malých rozměrů mají také nízké provozní teploty.
Nevýhody:
-
U kvalitních LED panelů bývá vyšší pořizovací cena.
-
Na trhu existuje široká škála prodejců a ne všechna světla odpovídají uvedeným parametrům.
Zdroj: https://www.medicaljane.com, http://www.happycannaseeds.com