Terpeny a flavonoidy

Mnoho terpenů, kanabinoidů a hlavně jejich vlastností dodnes nebylo kvalitně prostudováno, nicméně se zdá, že terpeny, flavonoidy a kanabinoidy se vzájemně doplňují a posilují tak celkový terapeutický efekt marihuany.

Co jsou to terpeny?

Terpeny jsou nenasycené uhlovodíky převážně rostlinnéhoterpeny-a-flavonoidy původu. Jejich molekuly se skládají ze dvou nebo více izoprenových jednotek. Jsou těkavé a silně aromatické. Jsou součástí silic v listech, plodech, květech, oddencích i kořenech rostlin. Rostliny je produkují jako ochranu před bakteriemi, plísněmi a hmyzem.

Pokud u těchto látek dojde k chemickým změnám (denaturaci) způsobeným oxidací např. při sušení nebo jsou chemicky upraveny do jiného stavu nazývají se terpenoidy.

Co jsou to flavonoidy?

Flavonoidy, nazývané jako vitamín P látky náležející mezi rostlinné sekundární metabolity, jsou jednou z největších skupin organických látek, které vědci doposud objevili. Tato skupina zahrnuje více než 6000 různých “členů” a okolo 20 z nich, se podařilo identifikovat v rostlinách konopí. Některé z nich byly dokonce objeveny zatím jen v rostlinách konopí jako například cannaflavin B. V marihuaně ale můžeme běžně najít i další látky jako apigenin, quercetin, cannaflavin A,  β-sitosterol, vitexin, isovitexin, kaempferol, luteolin nebo třeba orientin.

Flavonoidy jsou známé svými protizánětlivými a antioxidačními schopnostmi a také méně známé jako zdroj výrazného barviva pro mnoho plodů a rostlin, jako například modrá barva borůvek nebo červená barva malin. Některé flavonoidy extrahované z rostlin konopí již byly testovány na přítomnost farmakologických účinků, nicméně i když jsou výsledky studií slibné bude zapotřebí dalšího zkoumání, abychom pochopili jak se flavonoidy v našem těle chovají a jakou hrají celkovou roli v terapeutických účincích marihuany.

Terpeny v konopí

Při výzkumech bylo prokázáno, že terpeny tvoří tzv. základní stavební kameny rostlinných hormonů, pigmentů, sterolů ale i kanabinoidů. Jak už jistě víte, terpeny jsou zejména zodpovědné za pro někoho příjemnou, pro jiného ne tak příjemnou vůni rostlin konopí. Díky výrazné a většinou specifické vůni, by mohli pacienti být schopni rozpoznat tu pravou odrůdu, kterou se léčí jen podle vůně. Některé odrůdy konopí mají díky vysokému obsahu určitého terpenu opravdu specifickou vůni a sklony k účinkům, které tento terpen poskytuje. Účinky různých odrůd marihuany, by se tak daly odhadnout jen podle vůně tedy přesněji podle terpenu, který daná rostlina obsahuje.

Pro zajímavost, pokud by tedy vámi zvolená odrůda marihuany voněla po hřebíčku, měla by vám dodat silnější relaxační a sedativní účinek (vysoké hodnoty terpenu myrcene). Naproti tomu pokud rostlina voní spíše po jehličí nebo smůle, měla by mít silnější účinky při podpoře duševní bdělosti nebo jako podpora paměti (vysoké hodnoty pinenu). Mezi další velmi častý terpen s výraznou citrusovou chutí patří limonen, který je v rostlinách všeobecně vyhledáván hlavně díky jeho schopnosti pozvednout náladu a uklidnit myšlení člověka. Zmapování terpenových profilů marihuany, by velmi pomohlo vědcům a pěstitelům při vývoji nových vysoce žádaných odrůd konopí, které by přesněji splňovaly požadavky lékařské marihuany.

Nejběžnější terpeny v konopí

MyrceneMyrcene

Myrcen, konkrétně β-myrcen patří mezi monoterpeny a je jedním z nejčastěji se vyskytujících terpenů v rostlinách konopí (některé odrůdy konopí ho ve své pryskyřici obsahují až 60%). Aroma bývá popisováno jako zemité podobné pižmu nebo hřebíčku.Vysoký obsah myrcenu v konopí (obvykle více než 0.5%) má za následek velmi dobře známý “couch-lock” effect – hluboký relaxační a sedativní účinek, který je obecně připisován indika odrůdám. Myrcen se vyskytuje také ve chmelu, bobkovém listu, eukalyptu, mateřídoušce, citronové trávě a v esenciálních olejích tropického ovoce a citrusů.

Myrcen má silné analgetické, protizánětlivé a antimutagenní vlastnosti. Ukázalo se, že dokáže blokovat aktivitu některých karcinogenů jako např. alfatoxinu B. Studie také naznačují, že by mohl být tento terpen efektivní jako prevence vředových chorob. Jeho sedativní a relaxační účinky ho navíc dělají ideálním kandidátem na podporu léčby nespavosti nebo chronických bolestí. Myrcen také usnadňuje a urychluje průnik látek do mozku a krevního oběhu, díky tomu se účinky kanabinoidů dostavují mnohem rychleji. Další unikátní a velmi přínosnou vlastností myrcenu je, že zvyšuje úroveň maximální nasycení receptoru CB1, což obvykle způsobí silnější psychoaktivní účinek marihuany.

pinenePinen

Pinen patří mezi bicyklické monoterpeny a jeho aroma je popisováno jako vůně podobná jedli či borovici. V přírodě existují dva strukturní izomery pinenu: α-pinen a β-pinen. Obě formy v přírodě tvoří velmi důležitou součást pryskyřice z borovic.α-pinene je jeden z nejčastějších terpenů vyskytujících se v přírodě a kromě rostlin konopí ho můžete najít převážně v jehličnanech ale i některých citrusech.

Pinen je velmi důležitý pro fyziologii rostlin a živočichů. Tento terpen má tendence reagovat s dalšími chemickými látkami a vytvářet tak nové látky jako jsou právě  další terpeny např. limonen, ale i další. Pinen je v lékařství používán díky jeho protizánětlivým vlastnostem, jako antiseptikum, ale také pro zvýšení bronchiální sekrece, což umožňuje snazší vykašlávání hlenů. α-pinene můžeme najít ve velkých koncentracích v oleji z jehličí borovic, který měl slibné výsledky jako podpora léčby rakoviny a po dlouhé roky se používal i v tradiční Čínské medicíně. Vědci se také domnívají že pinen stejně jako CBD dokáže oslabovat psychoaktivní účinky THC.

FOTO by Keith Weller, U.S. Department of Agriculture - Limonen

Limonen

Limonen je monocyklický monoterpen a také jedna z hlavních látek, které se tvoří z výše popsaného pinenu. Aroma je citrusové po pomerančích, citrónech a limetách. Odrůdy konopí s vysokým obsahem limonenu jsou obecně spojovány s pozvednutím nálady a podporou myšlení. Tento “citronový” terpen je hlavní složkou ve slupce citrusových plodů, ale vyskytuje se také v jalovci, rozmarýnu nebo v mátě peprné.

Limonen se snadno vstřebává do těla inhalací a velmi rychle se dostává do krevního oběhu. Tento terpen je také dobrým pomocníkem při podpoře vstřebávání látek skrze kůži a ostatní tkáně. V dnešní době je také velmi dobře zdokumentováno, že limonen potlačuje růst mnoha druhů plísní a bakterií. Momentálně probíhající studie se zaměřují na jeho možný prospěch při léčbě různých druhů rakoviny, jako například rakovina prsu.

Rostliny používají limonen jako přírodní insekticid tedy jako ochranu před hmyzem a plísněmi. Limonen se dříve běžně používal do parfémů a pokrmů, později i do čistících prostředků s citronovou vůní. Tato látka má velmi nízkou toxicitu a nebyly u ní zpozorovány téměř žádné vedlejší účinky.

Karyofylen

Karyofylen

Přesněji beta-karyofylen se mimo konopí nachází také v bazalce thajské, hřebíčku, skořici, černém pepři a ve velmi malém množství i v levanduli. Vůně je popisována kořeněná po černém pepři nebo dřevu. Karyofylen je jediným terpenem o kterém víme, že komunikuje přímo s endokanabinoidním systémem a konkrétně s receptorem CB2. β–karyofylen se zatím ukázal jako slibný pomocník při léčbě některých druhů rakoviny.

Některé výzkumy ukázaly, že by karyofylen v kombinaci s kanabidiolem (CBD), při orálním podání mohl mít slibné účinky při léčbě chronické bolesti. Další studie zase předpokládá, že by karyofylen mohl být díky své komunikaci s receptorem CB2 vhodným terapeutickým doplňkem při předcházení nefrotoxicity (akutního poškození ledvin) způsobované léky jako například Cisplatin, který se užívá při chemoterapiích.

Jak bylo zjištěno extrakt z černého pepře, který obsahuje vysoké množství karyofylenu má antioxidační, protizánětlivé a antinociceptivní vlastnosti. Díky tomu se dá předpokládat, že odrůdy lékařské marihuany s vysokým obsahem karyofylenu by mohly být efektivně užívány při léčbě zánětlivých onemocnění jako například artritida nebo při léčbě neuropatické bolesti.

LinaloolLinalool

Aroma tohoto terpenu je popisováno jako levandulové nebo květinové. Odrůdy marihuany bohaté na tento terpen mívají uklidňující a relaxační účinky. Linalool se po staletí používal jako pomocník při léčbě nespavosti, navíc se předpokládá že snižuje úzkostlivé pocity, které může způsobovat THC. Díky této schopnosti může být tedy vhodný při léčbě psychóz a úzkostí. Některé studie předpokládají že linalool posiluje imunitní systém, dokáže výrazně snižovat záněty plic a pomáhá při navrácení kognitivních funkcí například při Alzheimerově chorobě.

Jak vyplynulo z Čínské studie, linalool může značně snížit záněty v plicích způsobené cigaretovým kouřem a to tak, že blokuje vznik zhoubného bujení (karcinogenezi) způsobeného karcinogeny vznikajícími při hoření tabáku. Podle výsledků dalších studií se předpokládá že linalool posiluje imunitní systém a to hlavně díky schopnosti komunikovat přímo s buňkami imunitního systému skrze specifické receptory v těle. Studie provedená v Columbii ukázala linalool jako možnou efektivní pomoc při Alzheimerově chorobě, jakožto pomocníka při navracení kognitivních funkcí díky jeho protizánětlivým schopnostem.

Linalool se smí legálně používat jako pesticid, stejně jako ochucovadlo nebo vonná složka do jídel, parfémů, kosmetiky a dalších přípravků. Pára při odpařování funguje jako účinný prostředek na odpuzování hmyzu. Tento terpen je k nalezení ve stovkách různých druhů rostlin jako třeba vonné bylinky, vavřín nebo skořice. V různých koncentracích je k nalezení také v některých citrusech, bříze ale i různých druzích hub.

TerpinoleneTerpinolen

Terpinolen je běžnou součástí šalvěje a rozmarýnu, nachází se ale také v některých typech borovice. Často se přidává do mýdel, parfémů nebo repelentů proti hmyzu a jeho aroma bývá podobné smůle z jehličnatých stromů s jemnými tóny květin a bylinek. Chuťově je terpinolen nasládlý připomínající citrusové plody. Díky jeho působení na centrální nervový systém se inhalování terpinolenu užívá na navození ospalosti a spánku nebo k snížení úzkosti. Výsledky některých studií ukazují, že by terpinolen mohl pomáhat při léčbě některých druhů rakovin.

campheneKamfen

Tento monoterpen rostlinného původu má pronikavé aroma připomínající vlhký les a jehličí. Kamfen v nižších koncentracích najdete v esenciálních olejích jako je terpentýnový olej, kafrový olej nebo v zázvorovém oleji. Může sloužit také jako aditivum, které dodává pokrmům chuť nebo jako vonná složka. Lze ho vyrobit i průmyslově a to z α-pinenu, který se vyskytuje v přírodě mnohem častěji.

Studie z Australské univerzity předpokládá, že by kamfen mohl snižovat hladinu cholesterolu v krevní plazmě, což by mohlo být užitečné při předcházení kardiovaskulárním onemocněním. Stejná studie se také domnívá, že by kamfen mohl být jistou alternativou k farmaceutickým lékům, které snižují hladinu lipidů, a které mohou mít řadu vedlejších účinků jako střevní problémy, poškození jater nebo záněty svalů.

Serik By Batsv,wikimediaTerpineol

Terpineol nebo také α-terpineol je terpen s antioxidačními vlastnostmi, který se využívá také jako antimalarikum. Aroma tohoto terpenu je podobné liliím a ostatním kvetoucím rostlinám. Účinky terpineolu jsou popisovány jako relaxační a uklidňující. Vysoké úrovně tohoto terpenu jsou často k nalezení v odrůdách konopí s vysokým obsahem terpenu pinen, který bohužel svou intenzivní vůní často aroma tohoto terpenu maskuje.

FellandrenFelandren

Vůně bývá popisována jako peprmintová s jemnými tóny citrusů. Felandren a byliny s jeho obsahem byly k léčbě různých nemocí užívány již v tradiční čínské medicíně k léčbě zažívacích obtíží. Felandren je také součástí oleje z kurkumy, který se užívá k léčbě plísňových infekcí. Díky těmto a dalším vlastnostem se předpokládá, že má tento terpen opravdu přínosné vlastnosti pro užití v medicíně.

Felandren byl poprvné objeven v oleji z eukalyptu, do této doby byl často zaměňován s terpeny pinen a limonen. Dnes už s přesností víme, že se felandren vyskytuje v několika dalších esenciálních olejích z bylin a v koření jako je česnek, kopr, zázvor nebo petržel. Pro přesnost je potřeba uvést že v rostlinách dnes můžeme najít dva izomery tohoto terpenu a to α-felandren a β-felandren. Felandren se zdá být vhodný také v kosmetice a to díky jeho absorpčním vlastnostem.

Carene, by Walter J. PilsakKaren

Delta-3-karen, jak se také tento terpen nazývá je známý svým sladkým ale štiplavým aroma. V přírodě ho můžeme najít v esenciálních olejích cipřiše, jedle nebo jalovce. Karen není toxický, působí na centrální nervový systém ale při inhalování může způsobovat lehké podráždění. Studie se domnívají, že vysoké koncentrace karenu by mohly být zodpovědné za příznaky kašle, škrábání v krku a zarudnutí očí při běžném kouření marihuany.

Humulene by Dr. Hagen GraebnerHumulen

Humulen se nachází v chmelu, Vietnamském koriandru a často také odrůdách konopí s převážně sativními geny. Terpen humulen je vlastně zodpovědný za pivaři vyhledávanou chmelovou chuť piva. Mezi vlastnosti tohoto terpenu patří jeho protizánětlivé a antibakteriální účinky. Také se předpokládá, že by humulen mohl mít protirakovinné schopnosti, díky kterým by mohl pomáhat při léčbě nádorových onemocnění. V čínské medicíně se po desetiletí využíval v kombinaci s β-karyofylen na léčbu zánětů a kvůli další schopnosti, snižovat chuť k jídlu je vhodný jako doplněk při snižování váhy.

Pulegone by David GayaPulegon

Pulegon patří mezi monocyklické monoterpeny a v rostlinách konopí se většinou vyskytuje v menší míře. Vysoké koncentrace tohoto terpenu bychom mohli hledat v rozmarýnu. Pulegon v našem mozku působí na látku zvanou acetylcholin čímž usnadňuje naším nervovým buňkám vzájemnou komunikaci. Studie ukazují, že pulegon má významné sedativní účinky a mohl by pomáhat snižovat tělesnou horečku. Vědci se také domnívají, že by mohl zmírňovat poškození krátkodobé paměti často spojované s vysokými dávkami THC. Pulegon má peprmintové aroma a je považován za silný insekticid.

SabineneSabinen

Sabinen je bicyklický monoterpen jehož aroma může připomínat vůni jehličí z borovic, koření a pomeranče. Sabinen má antioxidační a protizánětlivé vlastnosti. Vyskytuje se v mnoha rostlinách v přírodě např. smrk, bazalka, černý pepř nebo muškátovník.

Geraniol by SpedonaGeraniol

Geraniol produkuje sladkou vůni podobnou růžím. To z něho dělá vhodnou přísadu do mnoha výrobků v domácnosti jako jsou mýdla, šampóny a další kosmetika. Užívá se také jako účinný repelent proti hmyzu a v lékařství má zatím slibné výsledky jako doplněk léčby neuropatie.