THC (Tetrahydrocannabinol)

THC (Tetrahydrocannabinol)

Co je to Tetrahydrocannabinol (THC)?

Během posledních pár let bylo THC jediným kanabinoidem, kterému se dostávalo pozornosti, ať už vědecké nebo od samotných šlechtitelů, kteří stavěli tento kanabinoid do popředí a snažili se o vyšlechtění rostlin s vysokým obsahem psychoaktivní látky.
Avšak, i přes jeho velkou popularitu, někteří lidé dnes netuší, co je to THC, odkud se bere a jaký by pro nás mohlo mít přínos. THC je výsledkem několika chemických reakcí, které vznikají už v živé rostlině. Konopí ve svých začátcích produkuje kyselinu kanabigerolovou (CBGA), část této látky se později promění v THCA neboli kyselinu tetrahydrokanabinolovou. THCA se později působením tepla nebo UV zářením přemění na THC.

Jak THC funguje?

THC patří do skupiny fytokanabinoidů, které působí přímo na receptory CB1 a CB2, které se nachází v celém našem těle. Receptory CB1 jsou převážně umístěny v nervovém systému a jsou víceméně zodpovědné za psychoaktivní stav, který nám THC umí zprostředkovat. Receptory CB2 jsou oproti tomu umístěny hlavně v imunitním a gastrointestinálním systému. Tyto receptory také hrají důležitou roli při minimalizaci zánětů v těle.

THC například pomáhá při léčbách Crohnovy choroby. Studie prokázaly, že THC by mohlo způsobovat remisi Crohnovy choroby, znamená to, že THC dokázalo vrátit pacienty do tzv. bezpříznakového období. Výsledkem komunikace THC s receptory CB2 je snížení zánětlivosti, jež je způsobena Crohnovou chorobou.

V případě receptorů CB1 studie prokázaly, že THC může mít pozitivní vliv na snižování negativního vlivu stresové zátěže. Díky tomu, že THC aktivuje receptory CB1, které jsou k nalezení v mozku. Dlouhodobě tak dokáže posilovat mozek a zlepšovat například schopnost učit se. Dále také díky svému vlivu na hippokampus podporuje ukládání nových informací a může zlepšovat orientaci v prostoru.

Jak nám THC může ještě pomoci?

Úleva od stresu není pouze jediným přínosem pro naši psychiku, který nám THC může zprostředkovat. THC se ukázalo být užitečné i při léčbě posttraumatické stresové poruchy nebo i při léčbě různých druhů fobií. Studie z Izraele také zjistila, že už malé dávky THC by mohly pomáhat při předcházení srdečního infarktu. Stejná studie také zjistila, že malé dávky THC mohou minimalizovat trvalé škody na srdeční tkání v případě operace.  

Možné terapeutické užití:

AnalgetikumUlevuje od bolesti. THC se ukázalo jako efektivní při léčbě chronické a neuropatické bolesti spojené například s HIV nebo rakovinou. Nedávné studie ukázaly, že THC pravděpodobně neulevuje od bolesti ve smyslu, že bolest zmizí, ale u každého individuálně zvyšuje toleranci bolesti, tím, že odvádí od bolesti pozornost.

Antiproliferační – Potlačuje růst a šíření rakovinných buněk. THC v kombinaci s dalšími kanabinoidy se ukázalo jako velice efektivní při boji proti některým rakovinným buňkám. THC bylo také prvním kanabinoidem, u kterého byla tato schopnost prokázána.

Stimulant chuti k jídlu –  Δ9-THC je jediným kanabinoidem, u kterého bylo prokázáno, že stimuluje chuť k jídlu. Chuť k jídlu je známá především uživatelům konopí. THC se také ukázalo jako vhodný doplněk léčby anorexie. Pozdější studie ale ukázaly, že THC sice stimuluje chuť k jídlu, bohužel ale ne dostatečně silně tak, aby se dalo využívat samostatně k léčbě anorexie.

Doplněk k léčbě HIV/AIDS Mimo to, že pomáhá ulevovat od bolesti a potíží spojených s HIV/AIDS, THC přímo bojuje s virem, a to svým vlastním jedinečným způsobem.

Anxiolytikum – THC sice ještě nebylo prokázáno přímo jako anxiolytikum, ukazuje se ale, že pomáhá při léčbě například PTSP.

Neuroprotektivní – Zpomaluje poškození mozku a nervového systému.

Antispasmodické – Potlačuje svalové křeče.

Antiemetikum – Snižuje nebo odstraňuje zvracení a nevolnost

Zdroje: www.theleafonline.com, www.medicaljane.com

 

 

Leave a Reply