Jaké účinky má míchání marihuany s tabákem na naše tělo?

Jaké účinky má míchání marihuany s tabákem na naše tělo?

Míchání marihuany s tabákem je ve světě, ale zejména v Evropě běžnou praxí. Lidé nejčastěji míchají marihuanu s volně prodejným a lehce dostupným tabákem. Někteří z důvodu chuti, jiní protože jsou zároveň kuřáci cigaret a tak kouření trávy spojí s kouřením cigarety, ale většinou je důvod úplně jiný.

Nejčastějším důvodem proč lidé míchají marihuanu s tabákem je, že nikdo nechce spotřebovat několik gramů sušiny na jeden joint. Je ale důležité si uvědomit, že účinky marihuany s tabákem jsou odlišné od těch, kterých dosáhneme kouřením samotné marihuany. Proč tomu tak je a jaké účinky má smíchání marihuany s tabákem na naše tělo?

Je dobré míchat marihuanu s tabákem či nikoliv?

Účinky kouření marihuany jsou většině lidí dobře známy. Díky obsahu THC, CBD a dalších kanabinoidů zvyšuje marihuana uvolňování serotoninu v mozku, což je hormon, který způsobuje pocity štěstí a dobré nálady. Podobné účinky má ale také nikotin, který obsahuje tabák přidaný k marihuanové směsi. Co se ale děje když dodáme tělu obě tyto látky společně?

Pokud smícháte marihuanu s tabákem dostaví se pocity uvolnění, klidu a příjemného rozptýlení. Každopádně účinky obou látek se mohou lišit s přihlédnutím k duševnímu stavu a okolnostech, za kterých marihuanu uživatelé konzumují.

Podle dostupných vědeckých studií bylo prokázáno, že již malé dávky nikotinu uvolňují adrenalin, což způsobuje zesílení pocitu nabuzení a přívalu energie. Toto nabuzení způsobené nikotinem pak samozřejmě do jisté míry snižuje pocit zpomalení a únavy, které má za následek samotné konopí. Kombinace marihuany a tabáku přináší také pocit euforie a pocit, že má uživatel více energie. Naopak při konzumaci čisté marihuany bez tabáku jsou účinky spíše uklidňující a přináší příjemnou úlevu.

Další zajímavou skutečností je, že kombinace marihuany s tabákem zvyšuje absorbci THC do našeho organismu. To má za následek, že pocity z kouření se dostaví mnohem rychleji a jsou vnímány intenzivněji než při kouření samotné sušené byliny. Studie z roku 2009 ukázala, že ve spalovaném vzorku bylo v kouři z čisté marihuany obsaženo 38 mg THC zatímco v kombinaci s tabákem to bylo až 59 mg THC, což je nárůst o 64 %. Avšak ať je skutečnost jakákoliv bez ohledu zda smícháme marihuanu s tabákem či ne je kouření velmi škodlivé a má velký dopad na naše zdraví.

Příjemné pocity z kouření vs dopad kouření na naše zdraví

Uživatelé marihuany často volí kouření marihuany protože se jedná o nejrychlejší způsob jak tuto bylinu užívat. Každopádně dnes už nemůžeme opomenout zdravotní rizika spojená s vdechováním kouře. Kouřením dostáváme do těla širokou škálu toxinů mezi které patří dehet, oxid uhelnatý, benzen a mnohé další. Tyto látky mohou způsobovat rakovinu plic, jícnu, astma a další respirační onemocnění. Riziko spojené s kouřením je o to větší pokud se kouření oddáváme po řadu let několikrát denně.

Naštěstí dnes už máme možnost jak užívat sušené konopí bez nežádoucích účinků na naše zdraví. Jedná se o zařízení zvané vaporizéry, které přeměňují suchou směs či různé koncentráty na čistou páru, která je zdravotně nezávadná.

Kuřáci cigaret běžně kouří v průměru až 10 cigaret denně. Dopad na jejich zdraví se liší podle konkrétního jedince a počtu cigaret. Ačkoliv kuřáci marihuany si dopřejí cigaret mnohem méně okolo 3 denně, tak je potřeba nezapomenout na to, že v kouři marihuany smíchané s tabákem je mnohem větší koncentrace dehtu než u samotného tabáku. Nejhorší je kouření jointů bez filtrů, kdy pak jdou nechtěné látky přímo do plic konkrétních uživatelů.

Má tedy kouření jako takové nějaké výhody?

O marihuaně dnes víme, že má protirakovinové účinky a lidé ji užívají na zmírnění mnoha symptomů u chorob jako je např. Epilepsie, Roztroušená skleróza, ale i na prosté zmírnění bolesti. Potíž je však v tom, že samotná marihuana má díky kanabinoidům blahodárný vliv na naše zdraví avšak jejím kouřením do těla dostáváme toxiny jako jsou dehet a další zdraví škodlivé látky. I bez přidání výše zmíněného tabáku můžeme najít v marihuanovém kouři až 400 jedovatých substancí. Pokud přidáme tabák může se jejich počet zvýšit až desetinásobně. Co tedy můžeme dělat proto abychom eliminovali negativní vliv marihuany na naše zdraví? Odpověď je jednoduchá – Vaporizovat.

Vaporizace, jako nejlepší způsob jak přijímat kanabinoidy

Zatím se jako nezdravější způsob jak příjímat zdraví prospěšné látky z konopí ukázala vaporizace. Tato metoda nezahrnuje spalování, ale pouze ohřívá rostlinný materiál na vámi vybrané teploty. Další výhodou vaporizace je eliminace zápachu ze spalování marihuany. Také pára je jemná, chutná a oproti kouři není agresivní a horká.

Díky široké nabídce vaporozéru si každý uživatel může vybrat ten který mu nejvíce vyhovuje. Vaporizéry se vyrábějí ve stolních verzích, které jsou o něco větší a těžší ale i jako malá přenosná pera veliká pouhých pár centimetrů. Dnes už najdete na trhu levnější vaporizéry, které slouží pouze k vaporizaci suchých směsí, ale i vaporizéry na různé extrakty z marihuany (wax, dab, BHO). Neváhejte ani minutu a pořiďte si kvalitní vaporizér, díky kterému posunete kouření marihuany na vyšší level.

Napsat komentář