Který vaporizér je nejvhodnější na vaporizaci marihuany?

Který vaporizér je nejvhodnější na vaporizaci marihuany?

Sponzorovaný článek od společnosti VapeFully, která zpracovala veškerý obsah tohoto článku. Cílem článku je seznámení s vaporizací a s možností nákupu kvalitního vaporizéru u ověřeného prodejce.

Navzdory tomu, že jsou vaporizéry již několik let dostupné v České republice, milovníci marihuany o nich pořád vědí jen velmi málo. V tomto článku představujeme různé typy vaporizérů, pomocí nichž lze odpařovat marihuanu, a také vyjmenujeme klady a zápory jednotlivých typů.

“Dle velké části uživatelů bylinek se většina vaporizérů nehodí k inhalaci konopné sušiny, ale pouze speciálních kapalin z konopí, které jsou velmi populární v zemích jako jsou Spojené státy a Kanada. Je to mýtus! Tento druh kapalin, tzv. liquidů je určen pro elektronické cigarety, přičemž vaporizéry se používají k vaporizaci sušiny nebo dabů, tedy konopných koncentrátů” – říká Jiří Novotný z https://www.vapefully.com/cs/. Některé vaporizéry na sušinu jsou vybaveny speciálními vložkami umožňujícími vaporizaci koncentrátů, existuje také možnost umístit malé množství koncentrátu mezi dvě vrstvy sušiny. Je nutné zdůraznit, že koncentráty nejsou dostupné pouze v lékárnách ve Spojených státech, ale lze je poměrně snadno připravit i doma.

Přenosný Vaporizér na sušinu

Vaporizéry na suché směsi jsou nejoblíbenější, pravděpodobně kvůli dostupnosti samotné sušiny. Pro fanoušky klasické trávy je to nejvýhodnější řešení. Jedná se o velmi snadno použitelná zařízení, protože sušinu není nutné nijak zpracovávat, stačí ji akorát jemně rozemlít v drtičce. Sušina se poté vloží do ohřívací komory a po dosažení nastavené teploty můžete začít inhalovat.

Obrovskou výhodou tohoto typu vaporizérů jsou chuťové a čichové požitky. Pokud nejste milovníky cigaret, budete nadšeni, protože aroma páry z vaporizéru je mnohem lepší než chuť kouře z jointu spolu s tabákem. Nezanedbatelná není ani diskrétnost. V případě vaporizéru nevzniká kouř, pouze pára, jejíž vůně se velmi rychle vytratí a je mnohem méně intenzivní. Kromě toho kouřený joint hoří pořád a vydává další zápach, v případě vaporizace se tak neděje, vůně je patrná pouze tehdy, když vydechujete páru. Během klasického kouření se velká část THC zničí v důsledku vysokých teplot, při vaporizaci k tomuto jevu nedochází, takže je mnohem úspornější a efektivnější než kouření.

Vaporizace je nejzdravější forma konzumace marihuany. Především během ní nedochází ke spalování, tím pádem ani k vylučování dehtových a rakovinotvorných látek. Všechny dostupné vědecké studie jasně prokazují, že vaporizace je mnohem zdravější než kouření marihuany, bez ohledu na to, zda kouříte skrze fajfky, jointy, dýmky nebo vodní dýmky tzv. bongy. Zdaleka nejlepší kombinací je vaporizér s vodním filtrem. Toto řešení ochlazuje a zahušťuje páru, takže je inhalace ještě příjemnější.

V porovnání s vaporizéry na koncentráty je jistou nevýhodou většiny modelů na sušinu poměrně dlouhá doba potřebná k provedení inhalace (pár minut) a skutečnost, že sušina vždy bude účinkovat méně intenzivně než koncentrát. Snadnost inhalace je tedy vykoupena tím, že trvá několik minut, stejně jako u kouření jointu. Řešením zkracujícím čas potřebný pro odpaření marihuany jsou tzv. vaporizéry na požádání, které se zahřejí za pár vteřin a umožní několik rychlých potáhnutí v krátkém časovém úseku. Účinek sušiny však bude vždy slabší než u koncentrátů. Nicméně to má taky své výhody. Uživatel má zcela pod kontrolou stav, jehož dosáhne díky vaporizaci. V případě koncentrátů, vzhledem k jejich velmi silnému působení, je nesmírně snadné pocítit účinky mnohem intenzivněji, než bychom si možná přáli, což není vždy příjemné.

Nejlepší momentálně dostupné vaporizéry na sušinu jsou PAX 3 Vaporizér (model s desetiletou zárukou), Mighty Vaporizér, DaVinci IQ Vaporizér a AirVapeXS Vaporizér.

Z modelů na požádání stojí za zmínku Magic Flight Launch Box Vaporizér a Firefly 2 Vaporizér.

Vaporizér AirVape XS

Vaporizéry na e-liquid

Tato skupina zařízení ve skutečnosti nejsou vaporizéry, ale obyčejné elektronické cigarety, do nichž se namísto obvyklého e-liquidu z trafiky vloží e-liquid nasycený kanabinoidy. Tento typ liquidů lze zakoupit v lékárnách nebo obchodech v zemích, kde je marihuana legální, v jiných zemích si uživatelé mohou poměrně snadno vyrobit vlastní e-liquid s THC – na internetu najdete spoustu postupů v angličtině s podrobnými pokyny, jak na to. Tyto liquidy se obvykle vyznačují silnou účinností a umožňují velmi diskrétní inhalaci. Nelze je však využívat ve vaporizérech na sušinu nebo koncentráty.

Vaporizéry na koncentráty

Koncentráty, neboli daby, jsou koncentrované výtažky z marihuany. Mohou existovat v mnoha podobách: jako kapalina (honey oil), vosk (wax, badder, rosin) a pevná látka (shatter, crumble). Tyto látky jsou v současné době nesmírně populární v USA a Kanadě, a tato móda pronikla i do západní Evropy a v současné době začínají být koncentráty oblíbené i v České republice. “Není divu, jsou to velmi silné látky (koncentrace THC může dosáhnout až hodnoty 90 %, ve srovnání s 20-25 % v nejsilnějších odrůdách marihuany), díky nimž mohou dosáhnout mimořádně silné účinky po inhalaci i uživatelé s mnohaletou praxí” – vysvětluje Jiří Novotný z VapeFully. Jelikož stačí si dvakrát nebo třikrát potáhnout, požadovaného efektu (tedy silného opojení) lze dosáhnout velmi rychle. Tyto druhy koncentrátů lze poměrně snadno vyrobit doma. Můžete použít butan nebo tzv. metodu bez rozpouštědla.

V prvním případě butan prochází přes sušinu, čímž z ní vytáhne kanabinoidy. Výsledkem je zlatě žlutý olej, který dle použité techniky získá jednu z výše uvedených forem. Není to však velmi bezpečná metoda pro nezkušené uživatele, protože může poměrně snadno dojít k výbuchu plynu.

Mnohem jednodušší a především bezpečnější způsob je tzv. rosin tech, což je metoda, ve které pomocí žehličky na vlasy a kousku papíru na pečení (nebo zvláštního lisu) ze sušiny vylisujeme pryskyřici, kterou obsahuje.

Koncentráty, kromě obrovské síly, jsou také velmi chutné a aromatické, což je zásluhou celého spektra terpenů, které jsou v nich přítomny. Nejsou vhodné ke klasickému kouření i když je to teoreticky možné. Jedná se ale o ohromné plýtvání, protože vysoké teploty zničí drtivou část THC. Koncentráty lze použít ve speciálně navržených vodních dýmkách přestavěných na vaporizéry (tzv. dab rig), elektronických vaporizérech s vodním filtrem (e-nail) a velmi malých přístrojích ve tvaru propisky, které vzhledem připomínají běžné elektronické cigarety (vape pen). Existují také modely na sušinu, které si dobře poradí s koncentráty.

Jedno z levnějších zařízení tohoto typu je Storm Vaporizér. Skvěle koncentráty zvládají i výše uvedené přístroje PAX 3 a Firefly 2. V příštích několika letech bude popularita koncentrátů v naší zemi dramaticky narůstat , uvidíte sami!

Vaporizér Storm

 

Leave a Reply