Jsou vaporizéry jen dalším módním výstřelkem dnešní doby?

Jsou vaporizéry jen dalším módním výstřelkem dnešní doby?

Aktivní uhlí, kokosový olej, bezlepkové diety, vaporizéry…

Zatímco zdravotní trendy přicházejí a odcházejí, ukázalo se, že vaporizéry mohou být zdraví prospěšné, a že to rozhodně není jen současný trend.

Není žádným tajemstvím, že akt kouření je obecně považován za nebezpečný a nezdravý, toto ovšem neplatí pouze pro cigarety. Zatímco kdysi si lidé mysleli, že marihuanový kouř je mnohem méně škodlivý než cigarety, studie ukázaly, že kouř marihuany obsahuje některé, stejné karcinogeny jako kouř z tabákových výrobků. A tak je jasné, že dlouhodobé vdechování marihuany může vést k chronickým respiračním onemocněním, včetně rakoviny plic. Tím, že je marihuana mezi lidmi stále více rozšířena a užívána, je na místě než kdy jindy, vybrat co nejzdravější způsob kouření.

Jaký je rozdíl mezi vaporizováním a kouřením?

Praxe kouření (v našem případě marihuany) vyžaduje látku (marihuanu), která se kouřením spaluje a jako vedlejší produkt vzniká kouř. Kouř je pak následně absorbován do krevního řečiště. Proces hoření nebo zapálení materiálu se nazývá spalování. Při tomto procesu dochází ke spalování (kouření) marihuany. Jako vedlejší produkt se do plic uvolňují nebezpečné karcinogenní látky. Jak již bylo řečeno není žádným tajemstvím, že kouření je a bude vždy hlavní příčinou rakoviny plic a mnoha dalších respiračních onemocnění.

Oproti tomu u vaporizování nedochází ke spalování, tudíž zde není přítomen žádný kouř. Místo toho jsou bylinky ohřívány na optimální teplotu, přes konvekci se pak uvolňují účinné látky a chuť konopí, aniž by došlo k zapálení. Vhledem k tomu, že materiál ve vaporizéru se pouze zahřívá nikoliv spaluje, dochází zde k tvorbě páry, která obsahuje až o 95% méně karcinogenních látek než kouř. Kvůli tomu, že je zde marihuana zahřívána při mnohem nižší teplotě, nedochází při jejím odpařování ve srovnání s kouřením k tvorbě škodlivých chemických látek a karcinogenů. Není zde tudíž pochyb, že se jedná o zdravější způsob, než jakým je kouření. 

Výzkumy v průběhu let ukázaly, že odpařující se látka má ohromující zdravotní výhody a je mnohem zdravější alternativou kouření. Nezávislé studie provedené na University of California v San Francisku, University of New Yorku u Albany, University of Southern California a Leiden University dospěly k závěru, že když dochází k odpařování není zde téměř žádná koncentrace škodlivých spalin, a že je zde možné odpaření aktivních sloučenin pro lékařské účely.

Kromě výše zmíněných zdravotních výhod se objevuje i další obrovská výhoda vaporizace. Ve studii zveřejněné PubMed.gov, absorpce THC je o 70% vyšší při použití vaporizéru, než u kouření jointů a o 60% vyšší než u kouření z fajfky a o 30% vyšší než při použití bong nebo bubblerů. Toto je způsobeno tím, že pára je absorbována plícemi mnohem rychleji a snadněji než kouř. Kouř je totiž mnohem teplejší než pára. Zároveň je chladný vzduch hustější než vzduch teplý. Z toho nám vyplývá, že pára tak obsahuje mnohem větší množství THC než kouř.

Kolik peněz investovat do vaporizéru?

Jako u spousty věcí, které se prodávají, dostanete to, za co si zaplatíte. Kvalitní přenosné vaporizéry se pohybují v ceně od zhruba 2 700 korun až po desítky tisíc korun za stolní verze. Ovšem i levnější verze mohou dobře sloužit svému účelu otázkou je, jak dlouho nám vydrží při častém používání.

Zdroj: www.leafscience.com

Leave a Reply