Kanabinoidy a nevolnost

Kanabinoidy a nevolnost

Studie: vliv kanabinoidů na snížení nevolnosti

Kanabinoidy THCV a CBDV mohou snižovat pocit nevolnosti

Zatímco mnoho výhod konopí zůstává doposud neodhaleno, v tomto případě se stalo běžnou součástí léčby na snížení nevolnosti. Je pravdou, že nejčastějším stavem na který je předepisována lékařská marihuana je právě chemoterapií vyvolávaná nevolnost. Není tedy žádným překvapením, že konopí může být úspěšné v léčbě vedlejších účinků chemoterapie včetně srdečního selhávání. Navzdory účinku konopí na nevolnost není k dispozici dostatek informací.

Nedávná studie publikovaná v British Journal of Pharmacology zkoumala souvislost mezi nevolností a dvěma kanabinoidy, THCV (tetrahydrokanabivarin) a CBDV (kanabidivarin).

Kanabinoidy proti nevolnosti, způsobenou léky proti obezitě

Studie provedena v Ontariu v Kanadě srovnávala THCV a CBDV s lékem proti obezitě zvaném Rimonabant. I když se ukázal jako slibný lék na léčbu obezity, Reminobant nebyl nikdy v USA schválen kvůli velkému množství vedlejších účinků. (V zemích EU je k dostání pouze na běžný lékařský předpis).

Celý tento výzkum byl prováděn na krysách, kterým bylo podáno THCV, CBDV nebo Rimonabant. Jak se dalo očekávat Rimonabant bohužel vyvolával zvracení oproti výše zmíněným kanabinoidům.

Vzhledem k tomu, že se dá předpokládat, že THCV potlačuje chuť k jídlu mohlo by se jednat o bezpečnou alternativu Rimonabantu na léčbu obezity.

Dalším krokem výzkumu bylo zjistit jaké účinky mají kanabinoidy na nevolnost. Výzkumníci vyvolali nevolnost u krys pomocí toxinu a následně byly léčeny 10 – 20 mg THCV nebo CBDV.

Podle autora studie mají oba tyto kanabinoidy potenciál při snižování nevolnosti. Zatímco myšlenka využít konopí k léčbě nevolnosti není ničím novým je tato studie alespoň dalším krokem k pochopení úlohy jednotlivých kanabinoidů.

Zdroj: www.medicaljane.com

 

Napsat komentář