Migréna a konopí

Migréna a konopí

Kanabinoidy nám mohou pomoci zmírnit migrénu

Co je migréna?

Migréna je chronické onemocnění charakteristické opakovanými středně těžkými až silnými bolestmi hlavy. Bolest hlavy se typicky objevuje v jedné polovině hlavy, je pulzující povahy a může trvat od 2 do 72 hodin. Bolest hlavy mohou doprovázet další symptomy jakými jsou nevolnost a zvracení. Obecně migrénou v určitém okamžiku života trpí více než 10 % populace.

Vědci se zabývali působením kanabinoidů na migrénu

Tým výzkumníků nedávno zveřejnil studii zabývající se endokanabinoidním systémem a jakou roli může hrát při léčbě migrény. Podle jejich zjištění se ukázalo, že aktivací kanabinoidních receptorů v mozku můžeme ovlivnit vnímání bolesti.

Výzkumný tým byl složen z pěti členů, kteří již věděli o kanabinoidech a jejich působení na vnímání neuropatické bolesti. Výzkumníci nyní chtěli vědět zda budou mít kanabinoidy podobný úspěch na léčení bolesti pulzující charakteru při migréně.

Delta vlákna jsou nervy, které reagují na chlad a tlak. Podle studie této skupiny vědců se pomocí aktivace receptoru CB1 snižuje množství delta vláken až o 19 %, ale nedochází k žádné záměně smyslových informací na pokožce obličeje. To vše naznačuje, že snížení tlaku je výsledkem interakce nervového systému.

Dalším malým důkazem, že CB1 receptor může ulevovat od bolesti při migréně je fakt, že inhibicí kanabinoidního receptoru došlo k poklesu tlaku v nervových delta vláknech.

Triptany jsou skupinou léku používané k dočasnému zmírnění migrény skrze ovlivňování serotoninových receptorů. Skupina vědců zjistila, že mezi základní opatření proti bolesti při migréně, patří interakce mezi kanabinoidními a serotoninovými receptory v určitých oblastech mozku. Vzhledem k tomu se vědci s testované skupiny domnívají, že endokanabinoidní systém by mohl hrát roli při úlevě od bolesti stejně jako triptany, léky k tomu určené.

Zdroj: www.medicaljane.czwww.wikipedia.cz

Leave a Reply