Konopí udržuje optimální hladinu inzulinu

Konopí udržuje optimální hladinu inzulinu

Věděli jste, že výzkum publikovaný v magazínu The American Journal of Medicine došel k závěru, že běžní uživatelé konopí mají nižší výskyt obezity a nižší riziko diabetu než lidé, kteří nikdy neužívali marihuanu?

Tento výzkum byl proveden v lékařském medicínském centru Beth Israel Deaconess v Bostnu. Výzkumu se zúčastnilo 4 657 žen a mužů, kteří byli testováni v 9-ti hodinových intervalech. Byly jim odebrány krevní vzorky, ze kterých vědci sledovali hladinu glukózy v krvi a následně vyhodnotili u účastníků riziko inzulinové rezistence.

Inzulínová rezistence znamená, že buňky nereagují dobře na hormon inzulín. To způsobí vyšší hladinu inzulínu, vyšší hladinu cukru v krvi, a může vést k diabetu typu II a dalším zdravotním problémům.

Inzulín je hormon vytvářený slinivkou břišní (pankreatu). Jeho hlavním úkolem je regulovat množství živin v krevním řečišti. I když se inzulín hlavně podílí na řízení koncentrací krevního cukru, ovlivňuje také metabolismus tuků a bílkovin.

Nižší hladina inzulinu

Výzkumníci došli k závěru, že běžní uživatelé konopí (hlášení užívání marihuany v posledním měsíci) mají nižší hladinu inzulínu na lačno a nižší riziko inzulinové rezistence v porovnání s těmi, kteří nikdy neužívali konopí. Je velmi zajímavé, že nižší hodnoty inzulinu vykazují pacienti jež užili konopí v průběhu 30 dnů před testováním. Ukazuje se tak, že konopí má vliv na hladinu inzulinu, pokud došlo k užití marihuany v poslední době. Studie naznačují, že je to způsobeno kanabinoidy, které ovlivňují periferní metabolické procesy přes receptory v našem těle.

Dále bylo zjištěno, že pravidelní uživatelé marihuany mají nižší výskyt obezity a tím i nižší riziko vzniku diabetu II.typu. Bez ohledu na toto zjištění je fakt, že v České republice je obézní až 40 % dospělé populace (srovnatelné s USA) a to má za následek vysoké výdaje v oblasti zdravotní péče. Už z tohoto důvodu si zaslouží konopí více takových výzkumů i u nás v ČR.

Zdroj: www.medicaljane.comhttp://jaroslavorlik.cz/inzulinova-rezistence-a-nase-zdravi/

Leave a Reply