Konopí vs. Astma

Konopí vs. Astma

Kanabinoidy mohou pomáhat s příznaky související s astmatem

Co je astma?

Astma je jedno z nejrozšířenějších chronických onemocnění po celém světe. V roce 2011 bylo astmatem na celém světě postiženo 235–300 miliónů osob, přičemž na toto onemocnění každý rok zemře přibližně 250 000 lidí. Počet případů v jednotlivých zemích se liší od 1 do 18 % populace.

Ač to nemusí být zjevné astma je též chorobou, jejímž podkladem je zánět. Ten se vyskytuje na mikroskopické úrovni dýchacích trubic a způsobuje jejich zvýšenou pohotovost k samovolnému nebo vyvolanému zužování. Mezi příznaky astmatu nejčastěji patří dušnost zejména během noci, bolest nebo tlak na hrudi. Žádný případ astmatu není shodný, ale léčba různých typů astmatu je velmi podobná.

léčba astmatu
dostupná metoda na léčbu astmatu

Dostupné metody pro pacienty na léčbu astmatu

Protizánětlivé léky jsou u nás nejoblíbenější a nejdostupnější metodou léčby astmatu. Inhalační steroidy, léky určené k léčbě astmatu se podávají nejčastěji v inhalační formě pomocí ručního sprejového dávkovače nebo speciálních zařízeních tzv. inhalátorů. Léky jsou z kapalného skupenství měněny na páru a následně vdechovány. Tato léčba má časté vedlejší účinky, kterými jsou bolest hlavy nebo nevolnost.

Vaporizování jako bezpečnější alternativa kouření

Zatímco existuje řada důkazů o příznivém přínosu CBD, THC a ostatních kanabinoidů na naše zdraví, pálením rostlinného materiálu vznikají látky jež mohou způsobovat rakovinu. Přičemž, ale doposud neexistuje jediný důkaz, že kouření marihuany může způsobovat rakovinu (spíše existují výzkumy, které připouští, že by některé kanabinoidy mohly působit proti rakovině). Užívání konopí pomocí inhalace je vhodné jen pro některé pacienty s určitými symptomy.

Neukázalo se ani, že by nízká až střední četnost kouření konopí způsobovala nějakou plicní dysfunkci avšak je důležitější než kdy jindy, aby pacienti s astmatem k léčbě využívali vaporizéry nebo odpařovače na konopí kde nedochází ke spalování rostlinného materiálu za vysokých teplot. Inhalování popř. vaporizování je bezpečnější a efektivnější možnost jak využívat zdraví prospěšné kanabinoidy z konopí k léčbě.

Pokud člověk trpí astmatem a zároveň kouří konopí je důležité přejít na tuto zdravější alternativu kouření.

Kanabinoidy na posílení funkce plic

Z kouření marihuany se bohužel do těle uvolňují některé toxické látky podobně jako z tabákového kouře, avšak kanabinoidy nalezené v rostlinách konopí by mohly působit proti škodlivým účinkům kouře. Dojde tedy v plicích při kouření marihuany k poškození? To zatím vědci nevědí.

Co již, ale studie ukázaly je dočasný vliv THC na dýchací cesty. THC, zejména 1-2 hodiny po požití
působí jako dočasná bronchodilatace (rozšíření průdušek).

Studie, kterou zveřejnil The New England Journal of Medicine uvedla:astma a plíce

Že marihuanový kouř na rozdíl od cigaretového vyvolává spíše bronchiální dilatace (rozšíření průdušek) než bronchostrikci (zužování dýchacích cest) a na rozdíl od opiátů nezpůsobuje centrální respirační deprese.

Další mnohaleté studie, které trvaly po dobu 20 let od roku 1985 zkoumaly 5000 subjektů ze tří amerických měst. Výzkumníci testovali kapacitu plic a rychlost proudění vzduchu v plicíc
h. Ke svému překvapení vědci zjistili, že při nízké až střední intenzitě kouření konopí došlo ke zvýšení objemu plic a rychlosti proudění vzduchu. Zatímco někteří lidé mohou argumentovat, že tento jev je způsobený v důsledku dlouhého zadržování dechu, nevysvětluje proč se nezhoršuje funkce plic jako u kuřáků cigaret.

Orální podávání (možná i vaporizování) kanabinoidů může mít vliv na průchodnost dýchacích cest 

U některých astmatiků byla zjištěna úleva po užití Marinolu – pilulky na bázi syntetického THC. Tento lék má mnohem větší psychoaktivní účinky než samotné extrakty z celých rostlin konopí a je mnohem méně účinný. Při orálním způsobu podání může konopí za určitých podmínek být mnohem účinnější než inhalátory nebo rozprašovače, které běžně používají pacienti k léčbě. Velkou výhodou konopí jsou jeho protizánětlivé schopnosti, které jsou velmi přínosné pro pacienty trpící astmatem. Vhodnou volbou je tak užívání tinktur nebo různých poživatin s obsahem kanabinoidů. Pacienti, kteří mají závažnou formu astmatu mohou užívat výhody konopného oleje, který by měl poskytovat preventivní úlevu jako samotné kouření.

Doktoři také často poukazují na problémy astmatiků, kterým by mohlo konopí přinášet úlevu při zánětu a ucpání dutin. Lidé trpící astmatem často musejí podstupovat domácí očistu dutin a to v některých případech i každý den. Spoustě pacientů je tato očista velmi nepříjemná. Jde o speciální techniku ke které se využívá speciální Néti konvička, gravitace a teplý solný roztok.

Netřeba říkat, že je zapotřebí mnoho kvalitních výzkumů s cílem posoudit různé účinky různého podání konopí pacientům trpících astmatem. Tímto onemocněním je každoročně postiženo 35 milionů lidí a je tak velmi důležité najít účinné a bezpečné možnosti léčby bez nežádoucích vedlejších účinků.

Zdroj: www.medicaljane.com, www.ulekare.czwww.wikipedia.cz

3 Responses to Konopí vs. Astma

  1. Dobry den, behem poslednich 5ti let jsem podstoupil 3x pneumotorax. Bylo mi predepsano mraky chemickych leku od Brufenu prez Ventolin az po Oxycodon… ale zadny z techto leku se ani zdaleka nepriblizuje ucinkum vaporizovanecho konopi… Mohu tuto informaci bezestrachu zdelit svemu plicnimu lekari? a jak by mel muj lekar postupovat po tomto zjisteni? predem dekuji

    • Dobrý den, rozhodně bych se nebála sdělit vaše zjištění ošetřujícímu lékaři. Pro každého lékaře je dobré slyšet, že pacient objevil něco co funguje. Na vaší další otázku těžko odpovědět protože v tomto případě jediné co pro vás může lékař udělat je, že se začne zajímat o možnost zda by na vaše problémy byla možnost předepsat lékařskou marihuanu, která je dostupná v lékárně na elektronický předpis. V horšim případě lékař bude ignorovat tuto skutečnost a bude vám i nadále předepisovat další množství léků. Pak je tedy na místě zvážit zda nezměnit lékaře nebo se rovnou sám nevydat cestou alternativní medicíny jako spousty lidí, kterým klasická medicína nepomohla.

    • Dobrý den, trápí mne také astma, chci se zeptat jak konopí využíváte v léčbě? Děkuji za info. R.Maxa

Leave a Reply