Lékařská marihuana a Lupus

Lékařská marihuana a Lupus

Lékařská marihuana a Lupus: Co by jste měli vědět?

Co je Lupus?

Lupus je chronické zánětlivé onemocnění, které může mít vliv na různé části těla především na kůži, klouby, ledviny a mnoho dalších. Při tomto onemocnění lidské tělo napadá své vlastní tkáně a orgány. Tato skutečnost vede k bolestem, otokům a dlouhodobému poškození tkáně.

Systémový Lupus Erythematodes (SLE) je nejčastější formou tohoto onemocnění, které má do značné míry vliv na kůži, klouby, ledviny a mozek. Toto onemocnění se vyskytuje v různých formách, ale tato verze nemoci se nazývá systémový lupus, protože má vliv na více orgánů v těle člověka. Hlavní komplikace této nemoci je zánět, který se vyskytuje v centrální nervové soustavě, mozku, ledvinách a cévách. Pacienti také často trpí lupusem tzv.kožním, který výhradně poškozuje kůži. Obvykle mají tito pacienti otoky lymfatických uzlin a rozšířenou šupinatou vyrážku na tvářích a nosu známou jako motýlí vyrážka.

Další velmi zajímavou formou Lupusu je Lupus vyvolaný léky na předpis. Tyto případy byly hlášeny v důsledku požití léků na hypertenzi tzv. Hydralazine, lék na srdeční arytmii Procainamide a u léku používaném k léčbě tuberkulózy. Nicméně údajně existuje až 400 druhů léků, které mohou způsobit tento stav. Většina odborníků tvrdí, že obvykle zmizí po vysazení těchto léků.

Novorozenecký Lupus je vzácná verze onemocnění, kterým trpí novorozenci žen s touto poruchou. Dočasné příznaky jsou způsobeny protilátkami v lůně matky, které působí na kojence a obvykle vymizí během prvních několika týdnů. Tyto děti mají tendence k rozvoji kožních lézí, nízký krevní obraz a jaterní problémy v prvních několika týdnech svého života. Nicméně většina dětí, matek trpících Lupusem je nakonec úplně zdravých. Rodiče nemusí mít strach, protože děti lze úspěšně léčit okamžitě po jejich narození.

Jaké jsou příčiny tohoto onemocnění?

Zatímco hlavní příčina onemocnění Lupusem zůstává stále neznámá, víme že nejčastěji postihuje ženy ve věku mezi 15-45 rokem života. Někteří lidé věří, že toto onemocnění ovlivňuje řada faktorů, jako stres, vystavení ultrafialovému světlu, kouření cigaret, vystavení chemickým látkám, infekce, léky a léky na předpis.

Každý pacient, který trpí Systémovým Lupusem zažije nějaký druh bolesti kloubů nebo otoky a některým se může rozvinout artritida v zápěstí a kolenou. Existuje několik verzí této choroby a tak žádní dva pacienti nemají stejné příznaky. Pacienti, kteří trpí Lupusem hlásí bolesti v různých částech těla, ale hlavně pak v prstech, zápěstích a kolenech.

Další hlášené příznaky při této nemoci:

motýlí vyrážka při onemocnění Lupusem
motýlí vyrážka při onemocnění Lupusem
 • bolest na hrudi

 • deprese

 • změny nálad

 • únava

 • nevolnost

 • zvracení

 • záchvaty

 • horečky

 • ztráta vlasů

 • kožní vyrážky

 • zduření lymfatických uzlin

 • abnormální srdeční frekvence

 • otoky na rukou a nohou

Lupus také může vést k celé řadě komplikací v těle pacienta:

 • hyperaktivní imunitní systém

 • příčina vzniku krevních sraženin v nohách pacienta i v plicích jako plicní embólie

 • ničení červených krvinek, nízká přívod krve do kostní tkáně

 • zvyšuje riziko potratu, předčasného porodu a hypertenze v průběhu těhotenství

 • zvyšuje riziko infekce a rakoviny

Nicméně příznaky této nemoci jsou řízeny léky s cílem zlepšit kvalitu života pacientů a mnoho z nich může vést normální život. Běžně se používají léky, které ale bohužel jako většina ostatních léků mají četné vedlejší účinky.

Nesteroidní protizánětlivé léky jako jsou Asprin, Aleve, Advil a jiné jsou nejčastěji předepisovány na léčbu méně závažných případů onemocnění Lupusem. Mezi jejich nežádoucí účinky patří podráždění žaludku a další gastrointestinální komplikace. Přesto že mezi Malárií a Lupusem není žádná souvislost často se používají antimalarika, která díky svým protizánětlivým schopnostem pomáhají při prevenci a vzplanutí tohoto onemocnění. Tyto léky se používají v kombinaci s kortikosteroidovými krémy, které bohužel mají z dlouhodobého hlediska zejména ve vyšší míře četné nežádoucí účinky mezi které patří:

 • Osteoporóza a odumírání kostní tkáně

 • svalová slabost a problémy se zrakem

 • kožní problémy, tvorba modřin

 • podrážděnost, neklid, deprese a nespavost

 • vysoký tlak

 • cukrovka

 • zvýšené riziko infekce

Lékařská marihuana a Lupus

Konopí je považováno za ideální doplněk k léčbě pro pacienty trpících Lupusem. Konopí pomáhá pacientům se symptomy této nemoci jako je nevolnost nebo bolest kloubů. Další výhody konopí jsou jeho silně protizánětlivé účinky, které jsou velice přínosné pro pacienty s tímto autoimunitním onemocněním.

Mudr. Sean Breen, ředitel institutu pro lékařskou marihuanu v Jižní Kalifornii a jeden z profesionálních lékařů v oblasti užívání lékařské marihuany. Profesionálové v tomto oboru a lékaři mají složenou komunitu z pacientů jenž mají prospěch z užívání lékařské marihuany a na základě těchto poznatků vyhodnocují výsledky pro další pacienty a jejich následnou léčbu. Doktor Breen a jeho tým vyhodnotili tisíce výsledků pacientů užívajících konopí na artritidu a Lupus.

Jedna z pacientek trpěla vedlejšími účinky z léku Plaquenil, který jí byl předepsán na otoky a bolesti kloubů. Zatímco na toto fungovaly léky skvěle, vedlejšími účinky byly břišní křeče, nevolnost a příležitostné zvracení. To vše svěřila pacientka své kamarádce, která léčila své onemocnění Lupusem pomocí konopí a uvěřila, že by jí konopí mohlo také pomoci. Mudr. Breena tvrdí, že pacientka oznámila, že křeče v břiše a nevolnosti ustoupily. Také její bolesti kloubů se významně zlepšily bez znatelných vedlejších účinků.

Doktor Breen se ve svém článku pro Mcsocial vyjádřil, že této pacientce doporučil, ať zkusí vaporizovat indikové odrůdy konopí na zlepšení kvality spánku a mast k léčbě bolesti kloubů. Pacientka prohlašuje, že s největší pravděpodobností nikdy nepřestane na tyto obtíže užívat konopí, protože neexistuje žádný trvalý lék na artritidu kromě kloubních náhrad.

Není tedy pochyb o tom, že konopí má spoustu léčivých účinků a pomáhá tak pacientům lépe zvládat příznaky Lupusu. Bohužel i přesto všechno je užívání konopí k těmto účelům v řadě státu nelegální.

Zdroj: www.medicaljane.com

 

Napsat komentář