Marihuana pro léčebné účely je opět k dostání v českých lékárnách

Marihuana pro léčebné účely je opět k dostání v českých lékárnách

Od konce roku 2017 je v lékárnách pro pacienty opět dostupné léčebné konopí za zhruba 200 Kč za 1 gram.

Zákon předepisovat pacientům léčebné konopí v České republice byl schválen roku 2013. Od té doby, ale mají pacienti problém sehnat léčebné konopí, které v českých lékarnách stále chybí.

V minulosti dodávala konopí do lékarén firma Elkoplast, přičemž pacienti platili za 1 gram konopí přijatelných 100 Kč. Problém nastal ve chvíli, kdy vznikl spor kvůli certifikátům potvrzující jakost dodávaného konopí mezi Elkoplastem a Státním ústavem pro kontrolu léčiv. Státní ústav pro kontrolu léčiv poté převzal jen část nasmlouvaného množství, které bylo naposledy dostupné v lékárnách v lednu minulého roku. Zhruba do května nebylo dostupné konopí žádné a pacienti byli opět odkázani na černý trh kde se běžně cena konopí pohybuje okolo 150-250 Kč za gram.

Od května na cca měsíc bylo v lékárnách pro pacienty dostupné konopí z Holandska, které bylo prodáváno za 300 Kč za jediný gram.

Nyní od konce roku 2017 je v lékárnách dostupné konopí z Kanady a gram marihuany vyjde pacienty na zhruba 200 Kč. Konopí pěstované v Kanadě poskytla společnost Tilray, která již dodává léčebné konopí do Německa, Chorvatska, na Kypr a nově také do České republiky.

Společnost Tilray chce nově od příštího roku začít pěstovat konopí v Evropě, což by mohlo snížit i jeho cenu. Firma Tilray již začala investovat do centra budovaném v Portugalsku v přepočtu asi 500 mil. korun. Kromě skleníků, které mají být součástí budovaného centra firma počítá i s prostory na zpracování konopí či výzkum.

Konopí je v České republice dostupné pouze na elektronický předpis, který má pravomoc vystavovat pouze 20 lékařů v celé republice. Zhruba ve stejném počtu lékáren si pacienti mohou konopí vyzvednout a hradí si ho sami v plné výši. Pacienti mají možnost zakoupit až 180 gramů měsíčně avšak podle odborníků toto množství na spoustu onemocnění nestačí.

Konopí mohou předepisovat lékaři z řad onkologů, neurologů, revmatologů také kožní lékaři, odborníci z oboru paliativní medicíny a oční lékaři. Česká legislativa bohužel nepovoluje jinou formu konopí než sušené květy a i to je jeden z důvodu podle mluvčího kanadské firmy Seana Carneyho, proč lékaři nechtějí konopí pacientům předepisovat. U sušeného konopí je velký problém, protože se dá jen těžko spočítat kolik mg kanabinoidů pacient obdrží.

Pro pacienty je v lékárnách dostupná lékařská marihuana s vyváženým poměrem kanabinoidů THC a CBD a sušené květy s vysokou hodnotou THC. Cena 200 Kč za jeden gram marihuany je v jedné z brněnských lékáren včetně, toho že ji pracovníci spracují do formy kapslí, které jsou pak pro pacienty praktické na užívání.

V první půli letošního roku by měla do českých lékáren konopí dodat opět firma Elkoplast. Firma plánuje dodat gram za 139 Kč přičemž v minulosti firma dodala gram za poloviční cenu.

Zdroj: www.ceskenoviny.cz, https://brno.idnes.cz

Leave a Reply