Pojídání jídla s příměsí konopí má znatelně silnější účinky než pouhé kouření usušené marihuany. Zde se dozvíte proč tomu tak je a jak se dají případné silné účinky utlumit.
Napadla vás někdy otázka, proč jsou účinky látek z marihuany při pozření jídla s přimíchaným konopím výrazně silnější než při kouření? Určitě jste si všimli, že vmíchání konopí nebo hašiše do vašeho oblíbeného brownie či jiného pokrmu výrazně ovlivní stav, který se po požití konopí běžně dostavuje. Někdy může být jiný stav vítaný, někdy ale může uživatele překvapit a to ne vždy příjemně.
Pojídání vs kouření marihuany
Požité konopí působí opravdu silně a to tak, že dokáže zaskočit i zkušeného uživatele. Důvodem takto silných stavů je způsob jak látky z marihuany působí v našem těle. Když pozřete něco s příměsí konopí, potrava musí projít zažívacím traktem. Během tohoto procesu projde THC skrze játra, kde se přemění na svou silnější formu. Delta-9 THC (látka vznikající při kouření a tepelném působení) se přemění na 11-hydroxy-THC, které velmi snadno proniká do krve a má také podstatně silnější účinky. Tato forma THC se při běžném kouření nebo inhalování z vaporizéru vyskytuje také, ale až po tom co látky projdou krevním oběhem jako Delta-9 THC a při cestě zpět se dostanou do jater kde se přemění. Účinky jsou znatelně rozdílné od jointu nebo bongu právě proto, že při pojídání se do krve dostává jen silnější forma 11-hydroxy-THC.
Dávkování konopí v potravinách
Pokud jste uživatel lékařské marihuany nebo se léčíte pomocí konopí, určování správné dávky bude vyžadovat určité zkušenosti. Dávkování konopí v potravinách je podstatně těžší než dávkování při vaporizaci nebo kouření. U těchto dvou metod totiž víte téměř okamžitě po prvním šluku, jak silnou dávku jste si vzali a také jak silnou dávku ještě budete potřebovat. Největší výhodou vaporizace je nástup a postupné odeznívání stavu, který dosahuje svého vrcholu během prvních 10 minut a následně po dobu 30 minut až 2 hodin slábne. Pokud toto víte, není téměř problém udržovat celý den přesnou a vám příjemnou hladinu kanabinoidů v těle.
Pokud ale vůbec nevíte, je dobré začít na malých dávkách, ty si přesně zapisovat a následně k nim popisovat i stav a sílu, kterou dávka měla. Tímto způsobem se může každý pacient dostat až na dávku, která vyhovuje přímo jemu. Některé zahraniční zdroje doporučují začít s dávkou 0.3-0.5 g konopí.
Účinky potravin s příměsí konopí jsou opožděné hlavně v porovnání s kouřením marihuany
Účinky pozřeného konopí nastupují podstatně pomaleji a to někdy až po 90 minutách od konzumace. Toto je způsobeno hlavně tím, že v případě vaporizace se kanabinoidy dostávají do těla a mozku přímo z plic a dutiny ústní. Pokud konopí sníte, musíte počkat než se s ním tělo vypořádá v zažívacích orgánech a traktu. Tato delší cesta má za následek pomalejší nástup účinků konopí.
Mohu z užívání konopí mít halucinace?
Každá látka, která se užívá nebo zneužívá pro své psychoaktivní účinky má svůj tzv. sweet spot, tedy množství při kterém je stav a účinek nejsilnější a nejpříjemnější pro jeho uživatele. Překročení tohoto bodu může vést k nepříjemným stavům, které jinak u konopí nebývají tak časté. Nejčastějšími vedlejšími účinky je stav úzkosti, zvýšený tlukot srdce nebo silná ospalost. Při předávkování dokáže i konopí mít halucinogenní účinky a to i přesto, že marihuana jako taková nespadá do skupiny halucinogenů jako např. LSD, houbičky nebo jiné látky.
Nicméně i konopí dokáže při vysokých dávkách způsobovat stavy podobné lehkým halucinacím a tak je dobré mít vždy svou dávku pod kontrolou. Pokud tak své jídlo nebo nápoj uděláte moc silný může se stát, že váš stav bude trvat až několik hodin (4-6 hodin).
Vždy tak pamatujte, že by jste před každou léčbou měli kontaktovat svého ošetřujícího lékaře a zároveň se s ním poradit ohledně vašich plánů. Případně můžete zkusit kontaktovat lékaře kteří se léčbou konopím zabývají. Kontakty najdete zde.
Zdroj: www.zamnesia.com