THCA (kyselina tetrahydrokanabinolová)

THCA (kyselina tetrahydrokanabinolová)

THCA je kyselá forma THC, která se nachází v živých rostlinách konopí převážně v trichomech.thca-premena-thc-transparent THCA je tedy odborně řečeno chemický prekurzor pro THC, které bychom v živé rostlině nacházeli jen v nepatrném množství. Tento kanabinoid se vyskytuje v rostlině až v 30% zastoupení, a ihned po sklizení konopí se THCA začíná měnit na THC, tento proces se dá také urychlit pomocí tepla.

Jeden z hlavních důvodů proč se konopí fermentuje (curing) je právě podpora přeměny THCA na THC. Další možností jak podpořít přeměnu je působení tepla. Tedy zahřátím THCA na určitou teplotu, kde se přemění na psychoaktivní THC, tento proces se nazývá dekarboxylace. Znalosti o tomto způsobu přeměny jsou obzvláště důležité pokud vaříte z konopí a nechcete se např. nevhodnou teplotou připravit o některé účinky kanabinoidů.

Jako všechny kanabinoidy, které nalezneme v živé rostlině je také THCA nepsychoaktivní. Nicméně stejně jako THC dokáže i THCA podporovat chuť k jídlu, je dobrým pomocníkem při problémech s usínáním, působí protizánětlivě a dokáže pomáhat při léčbě některých forem rakoviny a jiných nádorových onemocněních.

Možné terapeutické užití

Analgetikum – ulevuje od bolesti.

Antiemetikum – snižuje nebo odstraňuje zvracení a nevolnost

Působí protizánětlivě – snižuje zánětlivost v těle.

Léčí spánkové problémy – pomáhá při spánkových potížích

Antiproliferační – potlačuje růst a šíření rakovinných buněk.

Protikřečové – potlačuje svalové křeče

Upravuje funkce imunitního systému – některé studie prokázaly, že THCA dokáže podpořit, případně potlačit funkce imunitního systému

Neuroprotektivní účinky –  zpomaluje poškození nervového systému a mozku

Momentálně probíhající studie

Antiemetikum – THC bylo rozpoznáno jako účinný nástroj při boji proti náhlým nevolnostem nebo zvracení, ale výzkum z roku 2013 zjistil, že THCA by mohlo být daleko efektivnější při potlačování těchto projevů, obzvláště pak u pacientů po chemoterapiích, kteří nestojí o psychoaktivní účinky THC.

Rakovina – Z mnoha zdrojů na internetu se dá dočíst, že by THCA mělo pomáhat při boji s rakovinou. Do dnešního dne ale nebylo uskutečněno dostatečné množství studií, které by tuto vlastnost tohoto nepsychoaktivního kanabinoidu prokázaly. Například studie z roku 2011 zmiňuje některé z těchto vlastností, ale bohužel byla zaměřena primárně na funkci kanabinoidů na receptor TRP.

Další studie z roku 2013, zaměřená na rakovinu prostaty také zmiňuje pozitivní účinky THCA, ale bohužel si na přesnější informace ještě musíme počkat.

Neuroprotektivní – Studie ukazují, že THCA může mít mírně neuroprotektivní vlastnosti na některé skupiny mozkových buněk. Tyto účinky se nezdají být v porovnání s THC a CBD tak výrazné, nicméně určitě stojí za další prozkoumání.

Zdroj: www.theleafonline.com

Leave a Reply