Po mnoho desetiletí byla marihuana prezentována jako psychedelická droga hipíků a povalečů. Doba hippís sice nezpochybnitelně patří do historie konopí, nicméně po stovky let předtím bylo konopí užíváno k léčbě po celém světě. Starověcí a středověcí lékaři užívali tuto rostlinu do nápojů a léků pomocí kterých ulevovali od bolesti a pomáhali při dalších onemocněních. Během Antiky bylo zase běžně pěstováno technické konopí jako zemědělská plodina pro svá semena s vysokým obsahem proteinu, olej a vlákno užívané na výrobu oblečení a lan. Zajímavé na těchto zmínkách je, že už staří lékaři věděli o negativních účincích, které může způsobit podání vysokého množství konopí.
Zde je stručná historie lékařské marihuany
Starověk
Pokud bychom se chtěli ohlédnout za prvními zmínkami o léčbě konopím museli bychom zajít až do roku 2737 před naším letopočtem, kde podle Čínské legendy vládce Shen Neng oficiálně předepisoval konopí k léčbě různých nemocí. Mezi ně patřily Revmatické nemoci, malárie, onemocnění dnou a špatná paměť.
Okolo let 2000-1400 p.n.l. bylo konopí v porovnání se zbytkem světa poměrně běžně užíváno v Indii. Konopí bylo a dnes stále je mícháno do speciálních nápojů, které jsou užívány k lékařským, náboženským, rekreačním a spirituálním účelům. Pravděpodobně nejznámější z těchto drinků se jmenuje bhang a jedná se o mix konopné pasty vyrobené z květů a listů, mléka, ghee a koření.
Z této doby pravděpodobně pochází tzv. Ebersův papyrus, který jako první zmiňuje užívání konopí k léčbě zánětů v Egyptě. Jak popisují další nalezené zmínky v Egyptě se pomocí marihuany léčili i další obtíže. Konopné čípky se například užívali k úlevě od bolesti způsobené hemoroidy.
Mezi další zmínky z dávné historie patří čínská kniha popisující léčivé účinky bylin zvaná Shennong Bencaojing, která byla sepsána okolo let 100–250 našeho letopočtu. Kniha zmiňuje květy, listy a semínka konopí jako užitečné prostředky k léčbě některých onemocnění. Z tohoto období pochází také první zmínky o čínském chirurgovi Hua Tuo, který využíval konopí jako anestetikum při svých zákrocích. Během této doby čínští lékaři běžně užívali kořeny, listy a olej z konopí k léčbě krevních sraženin, tasemnice, zácpě a dokonce i proti vypadávání vlasů.
Středověk
Po celý středověk bylo konopí široce populární jako lék na Středním východě. Vzhledem k tomu, že víno bylo zakázáno mnoho muslimů se obrátilo ke kouření hašiše a ten se postupně stal součástí tradiční arabské medicíny. Arabští lékaři využívali hlavně analgetické, protizánětlivé a antiemetické vlastnosti konopí od 8. do 18. století.
100-1000 našeho letopočtu – během středověku v Evropě, nebylo konopí užíváno stejně jako v Indii k náboženským a duchovním účelům. Nicméně k léčbě některých zdravotních obtíží se již běžně užívalo. V lidovém léčitelství si konopí našlo cestu k léčbě nádorů, kašle nebo žloutenky.
Moderní doba
Okolo let 1500 našeho letopočtu se konopí dostalo s prvními osadníky ze Španělská do jižní Ameriky. Následně bylo ale při kolonizaci severní Ameriky ponecháno hlavně technické konopí, které se využívalo k průmyslovým účelům.
Později okolo let 1700 n.l. některé americké magazíny předpokládaly a zmiňovaly, že užívání různých částí konopí může léčit některé zdravotní problémy jako jsou záněty kůže nebo inkontinence. Dalším ukazatelem léčebných schopností konopí byl irský lékař William O’Shaughnessy, který vychvaloval využití konopí při léčbě revmatismu a nevolnosti v Anglii a Americe. Během následujících let až do začátků dvacátého století byl po severní Americe běžně dostupný konopný extrakt, který byl podáván jako lék proti bolesti.
Velkým milníkem pro legální užívání konopí se stal rok 1906 kdy byl v Americe založen Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA), který měl za cíl regulovat užívání opia a morfinu. To vše díky narůstajícím počtům závislých na heroinu, opiu a morfinu, které do té doby nebyly dostatečně regulovány. Marihuana sice nebyla zatím pro FDA hlavní bodem zájmu nicméně založení úřadu bylo jasným signálem, že dochází k velkým změnám v drogové politice.
V následujících letech docházelo po celém světě k postupnému zařazení marihuany na seznam zakázaných látek bez většího lékařského využití. Marihuana se sice v některých státech dále využívala bylo tomu tak, ale pod přísným dohledem. Veškeré výzkumy a studie ohledně léčby konopím byly pozastaveny a konzumace, pěstování a obchodování bylo postaveno mimo zákon.
Současný stav
V současnosti je konopí legálně užíváno k různým účelům v několika státech světa. V dubnu 2015 bylo konopí k lékařským účelům legální v 23 státech USA. Státy zde v závislosti na svých zákonech umožňují léčbu konopím k určitým zdravotním obtížím jako je dětská epilepsie, Parkinsonova choroba, roztroušená skleróza nebo Crohnova choroba. Konopí dnes ale užívají i pacienti s HIV/AIDS nebo ti kteří podstupují chemoterapii k úlevě od bolesti a nevolnosti.
O stavu konopí v České republice si můžete přečíst v našem dalším článku.
Zdroj: http://www.medicaldaily.com, úvodní foto: Ebersův papyrus – CC BY-SA 3.0