Lékařská marihuana v České republice

Lékařská marihuana v České republice

Na podzim roku 2015 byla vydána nová vyhláška č. 236/2015 Sb, která v České republice umožnila zásadní změny v množství a možností předepisované lékařské marihuany.

Díky této vyhlášce se navýšila maximální dávka konopí pro léčebné užití, namísto 30 g marihuany na měsíc může lékař nově předepisovat až 180 g pro jednoho pacienta. Díky tomuto kroku jsme tak mnohem blíže množství marihuany, které odpovídá skutečným potřebám pacientů.

Další zásadní změnou, kterou přinesla nová vyhláška je rozšíření počtu indikací na které může být marihuana předepisována o oblast očního lékařství, o léčbu kožních defektů a defektů sliznic.

Konopí je tak možné podle vyhlášky č. 236/2015 předepisovat lékaři v oblasti specializace: klinická onkologie, paliativní medicína, léčba bolesti, revmatologie, ortopedie, infekční lékařství, vnitřní lékařství, oftalmologie, dermatovenerologie, geriatrie a psychiatrie.

Stejně tak jako specializace lékařů, jsou ve vyhlášce stanoveny i diagnózy pacientů, kterým je možné konopí předepisovat:

  • chronická neutišitelná bolest (zejména bolest v souvislosti s onkologickým onemocněním, bolest spojená s degenerativním onemocněním pohybového systému, systémovým onemocněním pojiva a imunopatologickými stavy, neuropatická bolest, bolest při glaukomu)
  • spasticita a s ní spojená bolest u roztroušené sklerózy nebo při poranění míchy, nebolestivá úporná spasticita zásadním způsobem omezující pohyb a mobilitu, nebo dýchání pacienta, mimovolné kinézy způsobené neurologickým onemocněním a další zdravotní komplikace, mající původ v neurologickém onemocnění, nebo úrazu páteře s poškozením míchy, či úrazu mozku, neurologický třes způsobený Parkinsonovou chorobou a další neurologické potíže dle zvážení ošetřujícího lékaře
  • nauzea, zvracení, stimulace apetitu v souvislosti s léčbou onkologického onemocnění nebo s léčbou onemocnění HIV
  • Gilles de la Tourette syndrom
  • povrchová léčba dermatóz a slizničních lézí

Jak správně užívat konopí k léčbě?

Konkrétní způsob užívání konopí k léčbě vždy určí váš ošetřující lékař s ohledem na váš stav a vaše zdravotní problémy.

Cena, kterou pacienti za předepsané lékařské konopí zaplatí?

Léčba pomocí lékařské marihuany je v České republice stále ovlivněna dosti vysokou pořizovací cenou, protože předepsané konopí nehradí dosud žádná zdravotní pojišťovna. Gram pořizované lékařské marihuany tak vyjde pacienty zhruba na 250-300 Kč.

Recept na lékařskou marihuanu může v současné době předepisovat 13 lékařů a rámcovou smlouvu ohledně objednávání konopí do českých lékáren uzavřelo aktuálně 20 lékáren, kde je možné konopí sehnat.

Nové zprávy, které zveřejnila státní agentura pro konopí na léčebné účely byly, že došlo k uzavření smlouvy s českým pěstitelem konopí, společností Elkoplast Slušovice s. r. o. Od tohoto českého pěstitele, by měla být výkupní cena za jeden gram marihuany cca 60-70 Kč, cena pro konečného spotřebitele by pak neměla přesáhnout 150 Kč za jeden gram marihuany pro tolik potřebnou léčbu. Toto konopí mělo podle dostupných údajů být k dostání roku 2016, avšak aktuální informace, které byly zveřejněny potvrzují, že tato várka konopí se k pacientům nedostane. Firma nepředložila potřebné doklady o původu a kvalitě konopí, které by mohlo být prodáváno českým pacientům.

Zdroj: www.lekarskamarihuana.cz, www.sakl.cz

Napsat komentář