V Brněnské fakultní nemocnici léčí pacienty pomocí lékařské marihuany

V Brněnské fakultní nemocnici léčí pacienty pomocí lékařské marihuany

Fakultní nemocnice v Brně je svým přístupem k léčbě pomocí lékařské marihuany světovým unikátem. Možná vám v posledních měsících také neunikla novinka, že v České republice existuje místo, kde se mohou pacienti legálně léčit konopím. Brněnská nemocnice u sv. Anny se totiž  rozhodla nenechávat léčbu marihuanou pouze na pacientech samotných a vytvořila pro ně tzv. vaporizační místnost. Tato takzvaná titrační místnost bude pacientům k dispozici v Centru pro léčbu bolesti v nemocnici u sv. Anny.

V nemocnici u svaté Anny se dnes konopím léčí kolem 80 lidí. Pacienti volí mezi inhalováním z vaporizérů nebo polykáním tobolek s obsahem konopného oleje. Vaporizéry využívané v nemocnici prošly širokým výběrem a je tak zaručeno, že se jedná o kvalitní a bezpečné přístroje. Šéf centra pan Radovan Hřib popisuje postup získání lékařského konopí a následnou léčbu tímto způsobem: „Pacientovi napíšu recept na konopí, on si ho vyzvedne v lékárně, v domluvený čas přijde k nám do vaporizační místnosti a naučí se inhalovat. Asi do týdne.”.

Je vaporizér běžnou součástí léčby?

Vaporizér se při léčbě marihuanou používá velmi často a to hlavně protože nástup účinku je při vdechování velmi rychlý. Pára z vaporizéru obsahuje téměř 95 procent kanabinoidů a dalších látek z konopí. Tento mix látek působí uklidňujícím způsobem na psychiku i tělo. Tím dokáže účinně ulevit od utrpení a bolesti aniž by pacient podstupoval riziko vzniku rakoviny nebo jiných onemocnění spojených s klasickým kouřením.

Pan Hřib věří, že léčba konopím zažije v budoucnu prudký rozvoj, ale také tvrdí že stejně jako každý jiný lék může mít i marihuana nežádoucí účinky. Při špatném užívání hrozí například psychóza, srdeční či jaterní poruchy a stejně jako u jiných léků ho nemusí všichni pacienti dobře snášet a nemusí pomoci všem stejně.

S čím vším nám léčba pomocí vaporizace konopí může pomoci?

Vaporizéry na konopí se v zemích s možností legální léčby používá na řadu obtíží jako jsou chronické a neutěšitelné bolesti spojené zejména s rakovinou nebo degenerativními onemocněními kostí. Účinná je také při neuropatiích, roztroušené skleróze nebo při poraněních míchy. Konopí také podporuje chuť k jídlu což se může hodit pacientům s HIV nebo rakovinou. V některých případech pomáhá i u zvracení nebo při zmírňování příznaků Tourettova syndromu.

Gram lékařské marihuany za 200 Kč?

Nemocnice sv. Anny má revoluční přístup i s prodejem lékařské marihuany. Pokud jste uživatelem konopí pro léčebné účely a kupujete ho v lékárnách, určitě jste postřehli že České konopí, které mělo být dostupné za 100 Kč za gram bylo k dostání naposledy v lednu roku 2017. Následně bylo vyměněno za konopí z Holandska, které ale stálo 300 za jeden gram. Nyní se nemocnice postarala o nabídku konopí od Kanadského dodavatele, které stojí jen 200 Kč za gram, což z něj činí příjemnou alternativu k drahé holandské marihuaně.

Zajímavost

Podle statistik Státního úřadu pro kontrolu léčiv v České Republice zakoupí oficiálně lékařskou marihuanu necelých 30 pacientů měsíčně. Jen za rok 2016 užilo konopí pro utlumení bolesti nebo zmírnění zdravotních příznaků zhruba 880 000 Čechů a Češek nad 15 let, to je téměř desetina populace.

Zdroj: www.blesk.cz

Leave a Reply